ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

75 square feet of tile for $126 What is the unit rate
Help with one through five please:)
Using the correct answer from part b, calculate the volume of a rectangular prism with a length of 5.6 cm, a width of 2.1 cm, and a height of 6.6 cm.
In which decade was Martin Luther King Jr. born
Which of the following structures are common to both eukaryotic and prokaryotic cells? A. Nucleus B. Cell membrane C. Ribosomes D. Chloroplats
Does ms office 365 support collaborations?
What is the value of the expression -9×2.2?
is there a perfect division of government
On average about how many slaves per year were brought to the americas in the 1600s
How did morgan achieve his stunning reorganization and consolidation of businesses in the late nineteenth century?