kiah40 kiah40
  • 02-08-2018
  • Mathematics
contestada

Can anyone help?? Please and thank you

Can anyone help Please and thank you class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 02-08-2018

a) For 1 visit: $45

... For 2 visits: $45 +$45 = $90

... For 3 visits: $90 +$45 = $135

... For 4 visits: $135 +$45 = $180

... For 5 visits: $180 +$45 = $225

b) A season pass is a better deal if you visit the park 3 or more times. The cost of 3 visits without a season pass is more than the cost of the season pass. The cost of the season pass is more than the cost of 2 visits.

Answer Link

Otras preguntas

need answers for this homework. plz help due to tomorrow
a garden has the shape of a right triangle with one leg 6 meters longer than the other. the hypotenuse is 6 meters less than twice the length of the shorter leg
of joseph's vacation pictures, 4/9 were of his family. The remailing photos were of famous landmarks. If 45 photos were of landmarks how many were of his family
which respiratory disease causes airways to narrow or become blocked when dust, smoke, or cold air is present?
describe the structures and functions of starch and celluose
Find the product of (3.7 times 10 to the 4th power) and 2
What happens when a joint swells up?
What is the definition of feeding relationship?
.84 is 1/10 as much as
migrant workers who fill employment needs in their host country often send remittances to their home countries. please select the best answer from the choices p