AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which graph represents the equation y=1/3x-4
what inequality does this number line show? Numbers 1-4. NEED ANSWERS ASAP FIRST TO ANSWER GETS CROWNED BRAINLIEST!!!
If a roller coaster has the potential energy of 250 Joules right before it plunges down the track, what is its potential energy half way through the run?
Match the rational expressions to their quotients
What is major relationship between the scientific revolution and the industrial revolution
The process in which a test or battery of tests is administered to a different sample (drawn from the same population) for the purpose of verifying the results
In Drosophila, the genes for body coloration and eye size are on different chromosomes. Normal-colored bodies are dominant to ebony-colored (very dark) bodies,
5) This term refers to a situation in a country in which all people who are citizens have the right to vote.
HELP PLEASE! FAST! WILL GIVE 5 STARS AND THANKS! 5/6 x 18
Which of the following graphs represents a function?