shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

Horace Bushnell is associated with which idea? a.religious liberalism b.religious fundamentalism c.religious intolerance d.religious liberty
What event led to Theodore Roosevelt becoming President? A. Elections were rigged in several states. B. The election was tied and a re-vote resulted in Roosevel
In an autocracy, what kind of power does the leader hold?
What is the blank? Blank+(-6)+(-3)=-17
2. Which organelles are involved in energy conversion? (1 point) A.)mitochondria and chloroplasts B.)mitochondria and ribosomes C.)smooth and rough endoplasmic
A volunteer has 12 pounds of birdseed to put in bird feeders in all of thr city parks. there are 3 1/4 cups of bird seed in a pound and each bird feeder holds a
Which of the following bonds is the most polar in nature: (1) Cl2 (2) HCl (3) HBr (4) HI
Translate this verbal description into an algebraic expression and then simplify: 60% of the product of one-twelfth y and two-thirds z
What are some quotes that show Gatsby's love for Daisy in The Great Gatsby and explain them?
What is a kind of biochemical that does not dissolve in water and makes up cell walls fats oils and waxes?