aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

The sun is the primary source of energy that drives all the biogeochemist cycle ok Earth. Which statement best describes how the Sun’s energy power the water cy
Let f(x) be the number of households, in thousands, that own a tablet x years after 2005. What does f(8) = 216.8 mean?
Seven moles of Argon gas are at a presseure of 2.90 atm, and the temperature is 50c . What is the volume of the gas?
someone please help me with this problem ASAP SERIOUS ANSWERS ONLY!!!!!!!!!!!
Gina says, "i can type 70 words per minute with no errors." she is expressing:
Calculate the momentum of a 2000-kg elephant charging a hunter at a speed of 7.50 m/s . (b) compare the elephant's momentum with the momentum of a 0.0400-kg tra
How has art changed in the last few decades in your country ielts?
I have to prepare a 15 page project (including cover page ) on disaster management.I have to do it on the topic ''fire''. So how should i do it?
4/15 of the 315members of a book club are males, how many in the group are females
Please help this is urgent!! list the cubes of the numbers from 1‒6, and 10. Then write the cube roots of each cube.