robinink88
robinink88 robinink88
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Coach Jenson bought 15 shirts for $180 for the basketball team. What was the unit cost, in dollars, per shirt?

Respuesta :

adamkp5c3 adamkp5c3
  • 02-11-2016
180/15=12, the answer is $12 per shirt
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-11-2016
If you divide 180 by 15 you will get that the unit rate per shirt is 12 dollars

Please mark as brainliest answer


Answer Link

Otras preguntas

Please help! Select the correct answer from each drop-down menu. On a horizontal number line, -6 is located to the [blank] of -4. So, -6 is [blank] than -4. Fir
Plato, who wrote Republic, believed that:
Mike can run a mile in 12 minutes. He starts at 11:30 AM. and runs 4 miles. What time does Mike finish his run at?
To locate exact places on the earth, one must look at: A. The intersecting lines of latitude and longitude B. The lines of latitude only C. The lines of longitu
what is the y-intercept of the graph of the function ​
what is the answer it is hard and dumb
about what percentage of immigrants become citizens of the United States? 10% 50% 25% 70%
Using the chart on page 257 in your text as a guide, explain how the two memory systems (automatic and effortful) processes work.
The city of New York was originally founded by the And was know as
If Lewis can make 2 pies wi the 6 apples, how many pies can he make with 15 apples